Литовський національний симфонічний оркестр
Один із найзріліших і відомих литовських ансамблів, Литовський національний симфонічний оркестр (LNSO), був заснований у 1940 році композитором, диригентом і піаністом Балісом Дваріонасом. 1964–2015 оркестром диригував і керував Юозас Домаркас, а з осені 2015 року Модестас Пітренас обіймає посаду художнього керівника та головного диригента ансамблю. Робертас Шервенікас є другим диригентом LNSO, Юозас Домаркас є почесним диригентом оркестру, а Вікторієнас Ваностенас є головним запрошеним диригентом.
Оркестр щорічно дає близько 50 концертів у Великій залі філармонії та на інших сценах Литви, часто гастролює за кордоном. Вони побували в багатьох європейських країнах, Японії, Південній Америці та Південній Кореї, а також виступали у таких відомих залах, як Віденський Музикферайн, Кельнська та Берлінська філармонії, Лондонський Барбікан-Центр, Франкфуртська Альте-Опера, Стокгольмський Бервальдхаллен і Ратуша, Амстердамський Консертгебау, Тонхалле Цюрих, Токійський Метрополітен і Санторі-Хол, Осака Фестиваль-Хол, Мумбайський національний центр виконавських мистецтв, Таїландський культурний центр та ін. Оркестр виступав на престижних музичних фестивалях: Шлезвіг-Гольштейн, Musica Romantica у Швейцарії, Московські зірки, Російська зима, Варшавська осінь, Бетховенський Великдень у Варшаві, Празька весна, Стреза, Мерано, Рейнгау, Брюссель, Людвігсбург, Рига, Гштаад та ін.
LNSO активно організовує різноманітні концертні тури. Помітні виступи в Таїланді та Індії в 2017, 2018 роках. Маршрути «Century Tour» розтягнулися: концерти проходили у Великій гільдії в Ризі, концертних залах Польщі, «Яначецький фестиваль» у Чехії, «Baltic Sea Festival» у Стокгольмі.
Оркестром диригували історичні особи та всесвітньо відомі майстри диригентської палички, серед яких Б. Дваріонас, С. Сондекіс, Я. Алекса, В. Федосєєв, М. Ростропович, К. Пендерецький, К. Масурас, Я. Франц, К. Дідеріх, Н. Ярві, Ч. Сперінг, Р. Хікокс, Ч. Ешенбах, О. Гранжян, М. Гражините-Тіла та ін. LNSO виступав з багатьма відомими виконавцями, чудовими інструменталістами та вокалістами різних поколінь і національностей, серед яких співаки М. Кабальє, Ж. Норман, С. Ларін, В. Урмана, В. Норейка, піаністи Е. Гілельс, Д. Башкіров, Д. Поллак, С. Тіемпо, Ф. Кемпф, М. Рубачкіте, П. Генюшас, скрипалі Г. Кремер, Л. Коган, В. Співаков, Дж. Рахлін, С. Крилов, Ф. Граффін, А. Штайнбахер, В. Чепінскіс, віолончелісти М. Майський, І. Монігетті, Д. Герінгас, Д. Ішизака, М. Ростропович, альтист Ю. Башмет.
Репертуар LNSO включає як ораторіальні та симфонічні твори минулих епох, так і сучасну музику, в контексті якої виділяються солідні партитури литовських композиторів, від симфонічних поем М. К. Чюрльоніса до опусів Б. Дваріонаса, Е. Бальсиса, Я. Юзелюнаса, А. Рекашюса, Ф. Байораса, В. Баркауської, О. Балакаускаса, В. Бартуліса, О. Нарбутайте, Р. Шеркшніте, А. Мальціса, А. Шендероваса, В. Германавічюса, а також перші симфонії багатьох молодих композиторів. З 1991 року. Оркестр є постійним учасником фестивалю сучасної музики «Gaida». Оркестр також презентує музику литовських композиторів у прямих ефірах на Єврорадіо.
Записи LNSO були видані в Литві та за кордоном (Melodija, Marco Polo, Col legno, Ella Records, Naxos, Avie Records). У 2020 році, коли Литовська національна філармонія святкувала свій 80-річний ювілейний концертний сезон, низку творів Е. Бальсиса, Я. Карнавічюса та А. Шендероваса було записано у співпраці з іноземними звукозаписними компаніями; Винятковою подією стала опера А. Понк’єллі «Литовці» у виконанні та записах LNSO, диригента М. Пітренаса, Каунаського державного хору та видатних солістів литовської опери. Серед останніх аудіозаписів – 2024 рік. У квітні Naxos випустив компакт-диск із творами українського композитора Валентина Сильвестрова, який був записаний за участю LNSO, диригента Крістофера Ліндона-Гі, скрипаля Януша Вавровського та піаніста Юргіса Карнавічюса. Цей запис з 2020 року – продовження виданого компакт-диску творів В. Сильвестрова; Сольні партії записали співачка Інна Галатенко та піаніст Олег Безбородько. 2020 рік Восени 2018 року вийшов компакт-диск «Lamentate» із творами Арво Пярта, записаним у Литовській національній філармонії та Вільнюській студії звукозапису та виданим німецьким видавництвом «Accentus Music» за участю піаністки Онуте Гражините, віолончеліста Едварда Кінга, LNSO та диригента Модестаса Пітренаса. Критики відомого німецького музичного журналу Fono Forum дали цьому запису найвищу оцінку 5 зірок. На початку 2021 року престижна фінська звукозаписна компанія Ondine випустила компакт-диск Ж. Мартінайте «Saudade» з LNSO, Литовським камерним оркестром (LKO), диригентом Гіедре Шлекіте та піаністом Габріеліусом Алекною.